    • SMA20WUU Pillow Case Slide Linear Long Type Bearing 20mm Bore
    (You save )
    Write a Review
    SKU:
    SMA20WUU
    Minimum Purchase:
    50 units
    Bore Size:
    25/32" (20mm)
    Base to Center:
    53/64" (21mm)
    Overall Width:
    2-1/8" (54mm)
    Overall Length:
    3-25/32" (96mm)
    Height:
    1-39/64" (41mm)
    Bolt Hole to Bolt Hole (Width):
    1-37/64" (40mm)
    Bolt Hole to Bolt Hole (Length):
    2-3/4" (70mm)
    Threads:
    M6x12
    Insert Bearing:
    LM20UU
    Housing Material:
    Alloy Aluminum
    Interchange Numbers:
    SMA20WUU, SC20WUUN, SCS20WUU, SMA20-WUU
    Static Load:
    616 lbs
    Dynamic Load:
    308 lbs
    Bearing Material:
    Chrome Steel
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Pinterest
    • Overview
    Product Description
    For Linear Shaft size 20mm. Standard Type Aluminum Cased Unit.
    Match #: SMA20WUU, SC20WUUN, SCS20WUU, SMA20-WUU
    Product Videos
    Custom Field
    Bore Size 25/32" (20mm)
    Base to Center 53/64" (21mm)
    Overall Width 2-1/8" (54mm)
    Overall Length 3-25/32" (96mm)
    Height 1-39/64" (41mm)
    Bolt Hole to Bolt Hole (Width) 1-37/64" (40mm)
    Bolt Hole to Bolt Hole (Length) 2-3/4" (70mm)
    Threads M6x12
    Insert Bearing LM20UU
    Housing Material Alloy Aluminum
    Interchange Numbers SMA20WUU, SC20WUUN, SCS20WUU, SMA20-WUU
    Static Load 616 lbs
    Dynamic Load 308 lbs
    Bearing Material Chrome Steel
    Product Reviews
    Write a Review
    ×