    • SMA35VUU Pillow Case Slide Linear Short Type Bearing 35mm Bore
  • SMA35VUU Pillow Case Slide Linear Short Type Bearing 35mm Bore Front View
  • SMA35VUU Pillow Case Slide Linear Short Type Bearing 35mm Bore Side View
  • SMA35VUU Pillow Case Slide Linear Short Type Bearing 35mm Bore Front View SMA35VUU Pillow Case Slide Linear Short Type Bearing 35mm Bore Side View
    (You save )
    Write a Review
    SKU:
    SMA35VUU
    Minimum Purchase:
    50 units
    Bore Size:
    1-3/8" (35mm)
    Base to Center:
    1-11/32" (34mm)
    Overall Width:
    3-35/64" (90mm)
    Overall Length:
    1-25/32" (45.4mm)
    Height:
    2-43/64" (68mm)
    Bolt Hole to Bolt Hole (Width):
    2-3/4" (70mm)
    Threads:
    M8x18
    Insert Bearing:
    LM35UU
    Housing Material:
    Alloy Aluminum
    Interchange Numbers:
    SMA35VUU, SC35VUUN, SCS35VUU, SMA35-VUU
    Static Load:
    704 lbs
    Dynamic Load:
    373 lbs
    Bearing Material:
    Chrome Steel
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Pinterest
    • Overview
    Product Description
    For Linear Shaft Size 35mm. Standard Type Aluminum Cased Unit.
    Match #: SMA35VUU, SC35VUUN, SCS35VUU, SMA35-VUU
    Product Videos
    Custom Field
    Bore Size 1-3/8" (35mm)
    Base to Center 1-11/32" (34mm)
    Overall Width 3-35/64" (90mm)
    Overall Length 1-25/32" (45.4mm)
    Height 2-43/64" (68mm)
    Bolt Hole to Bolt Hole (Width) 2-3/4" (70mm)
    Threads M8x18
    Insert Bearing LM35UU
    Housing Material Alloy Aluminum
    Interchange Numbers SMA35VUU, SC35VUUN, SCS35VUU, SMA35-VUU
    Static Load 704 lbs
    Dynamic Load 373 lbs
    Bearing Material Chrome Steel
    Product Reviews
    Write a Review
    ×